Ką daryti, jei į jūsų rankas ir globą pateko ką tik gimęs kačiukas?
Aš pati (Įmonės vadovė ir įkūrėja) pabūsiu pirmuoju „ekspertu” – pasidalinsiu patirtimi, ką daryti, jei pas jus pateko naujagimis kačiukas, be mamos. Gan dažnai tenka matyti tokius pagalbos šauksmus internete, feisbūko grupėse – ieškomos žindančios katės, klausiama ką daryti ir t.t. kai pirmą kartą teko su tokiais naujagimiukais susidūrusi, man neatrodė, kad viskas ištikro taip sudėtinga. Sudėtinga? Nieko baisaus – pamaitini iš pipetės ar švirkštelio kas kelios valandos, apkamšei šiltai ir ramu. Mhm.. Svarbu žinoti kai kuriuos niuansus, kurie gali būti lemiami, ar išgyvens mažylis. Pamaitinti ŠILTU pieneliu reikia nedelsiant. Du veiksniai, kurie yra mirtini tokiam mažyliui – nepakankamai šilumos ir maisto. Nežiūrint pasakų, apie 9 kačių gyvenimus, naujagimiai katinėliai trapūs kaip brangus porcelianas. Jei katukai labai šiltai apkamšyti, jiems lengviau išgyventi ilgesnį laikotarpį, kai negauna maistelio, jei tai nebus per ilgai. „Šiltai” – tai dar šilčiau, nei mamos kūno ir kailio šiluma. Kitu atveju krenta jų kūnelio temperatūra ir jie praranda norą čiulpti pienelį. Tad, būtinai kuo šilčiau apkamšyti ir kuo greičiau sumaitinti bent truputį šilto pienelio. Koks pienelis tinkamiausias? TAS KOKĮ TURITE TUO METU. Jei turite karvės pieno – praskieskite šiltu vandeniu – geriau laktozė, nei mirtis. Ožkos pienelis tinka labiau, o vet vaistinėse galima įsigyti spec mišinėlių kačiukams, – teko pirkti nedideliu kiekiu supakuotus, kurie kainavo 0,8eu. Taip pat galima maitinti mišinuku, skirtu naujagimiams vaikučiams. Bet negalima palikti nepamaitinus, jei nežinote, kada jis buvo maitintas paskutinį kartą – pusvalandis gali pasirodyti lemiamas. Tad pasistennkite bent truputį kokio nors pienelio sumaitinti kuo greičiau. Panaudokite švarią pipetę (svarbu, kad nebūtų vaistų liekanų ten) arba nedidelį vienkartinį švirkštą be adatos. Taip pat galima įsigyti spec buteliuką su čiulptuku, bet man asmeniškai švirkštelis – patogiausias įrankis maitinti tokius „mažmožius”.
Maitinti reikia dažnai, pirmomis dienomis kas 2 val. – jie nesuvalgo didesnio kiekio ir greitai suvirškina, todėl greitai vėl praalksta. Palaipsniui tarpas tarp maitinimo ilgėja, bet pirmosiomis naktimis, teks keltis pamaitinti porą kartų, jei norite išsaugoti mažylį.
Maždaug 4 savaičių jau galima duoti truputį geros kokybės kačiukų pašteto, kurį taip pat galima skiesti trupučio šilto vandenio. Greitai jie pradės maitintis savarankiškai – galima duoti smulkintos vištienos, perpiltos verdančiu vandeniu. Kartą, kai mano katės vaikučiai buvo nedaugiau nei 1,5 mėn, grįžusi namo radau juos linksmai žaidžiančius su šviežia pelės galva. Mama sumedžiojo, ir jie visi skaniai pasisotino. Todėl už poros savaičių, nuo 2 mėn nedelsdama jiems sumaitinau vaistukų nuo kirminų.
Dar vienas svarbus dalykas – kačiukai pirmosiomis gyvenimo savaitėmis, nemoka patys kakoti ar sisioti. Todėl jų mama išlaižo kiekvieno užpakalėlius. Jei kačiukas neteko mamos, tai teks padaryti jums. Nenene, jums nereikia laižyti – pakaks gerai išmasažuoti kačiuko užpakalėlį pirštu arba kosmetiniu pagaliuku su vata. Pirštu vis dėlto geriau, nors teks pajausti kačiuko šlapimą, bet jo nėra teik daug, ir jis nėra smirdantis. To nepadarius, kačiukas gali nustoti valgyti, bus neramus ir verks, nes jam skaudės pilvelį. Sakau, jei trapūs, kaip porcelianas.
Jei profesionalus vet gydytojas mano patirtį papildys profesionaliais patarimais kritika ar pastabomis – būsiu labai dėkinga.
Miau,
Snaigė.