Erkės pradeda gadinti gyvenimo ir pavasario džiaugsmą, vos tik nutirpsta sniegai. Ir kai žiemą paspaudžia stiprūs šaltukai, dažnai pagalvojame – na bent jau erkių ir invazinių šliužų apmažės. Deja.. Apie erkes prirašyta daug tiesos ir išgalvotų, kadtais visai nieko bendro su realybe neturinčių dalykų. Kodėl reikia žinoti ne tik kokį pavojų tie labai nemalonųs gyviai kelia, bet ir daugiau apie jų gyvenimą ir įpročius? Kad nepradėtumėte tikėti visai klaidinančiais dalykais. Kelis galiu iškart paneigti. Ar aš esu erkių specialistas? 🙂 Truputį. Tapau tokia, ieškodama būdų, kaip apginti nuo jų savo augintinius. Vienas stiprus argumentas – ar teikiu pirmenybę sveikai gyvensenai, ir stengiuosi kuo mažiau naudoti cheminių preparatų. Na žinoma, ir savo pupuliams kuo mažiau cheminės intervencijos.. Tad – girdėjote, kad miškai pilni erkių? Melas. Pamiškės, grioveliai, upelių pakrantės, nešienautos laukymės – štai kur jos būriuojasi. Taip pat mūsų numylėti parkai ir miškeliai, kur lankosi daug žmonių su šunimis, atskrenda varnos ir balandžiai palesti visur primetytų maisto likučių. Tos vietos, kur lankosi daug žmonių su šunimis, taip pat pavojingos dėl galimybės „sutikti” erkę su babeziozės užkratu. Ką daryti, ką daryti??? Arba naudoti vaistus, numarinančius įsisiurbusias erkes, arba apžiūrėti po kiekvieno pasivaikščiojimo, ypaę galvos, pakaklės ir pilvo sritis, kur jos dažniausiai įsisiurbia. Tos serkės kaip ir uodau, prilekia ir iškarti įsikarda giliai. Netiesa 🙂 Dar vienas mitas. Arkės „burna” visai kitokia, jai reikia kur kas daugaiu laiko. Bet apie viską nuosekliau:
Netiesa, kad erkės labiau kimba prie šviesios spalvos – jis geriau matomos ant šviesių rūbų ar šviesaus šuns kailio.
Kodėl erkės pavasarį „aršesnės” ir labai puola? ne tik todėl, kad po žiemos jos išbadėjusios visos vienu metu. Dar labai didelę reikšme turi oro temperatūra. Tos bjaurybės neturi akių, man atrodo, kad su uosle pas jas taip pat nelabai, ir siūlymai gintis kvapiais aliejais man nesukelia pasitikėjimo. Tie vabalai orentuojasi pagal šilumą. Vėsesnę dieną lengviau pajusti, kad atsirado šalia kažkas skliedžiantis šilumą. Pastebėjau, kad karštą vasaros dieną, ant mano Akelos per klajones gamtoje, kartais net keli judantus „taškeliai” susirenka ir kartais juos pastebiu tik grįžus namo. Per valandą ar daugaiu , erkės nesurado kur prisisiurbti, nes kaitinanti saulė jas klaidino, ir sunkiai besiorentuodamos, jos nesusiprato lysti giliau, nes šilumos šaltnis iš išorės jas klaidino. Vėsią dieną viskas daug aiškiau.
Radusi tinkamą vietelę, kur galima pasimaitinti, erkė „atsiraitoja” rankoves ir pradeda darbą.. su labai maža „burna” jai reikia prakasti odą ir dar taip, kad pasiektų kraują. Ir to dar negana – jai reikia „prisicementuoti” – tad garselis „cik”, kai traukia erkę iš odos, tai tos „cementovkės” griūtis.
Na štai, rado vietą, įsikando ir prisicementavo, dabar galima visus užkrėsti. NE. Tikimybė, kad infekcija iškart bus perduota – yra, bet nedidelė. Pirmiausia, užkrėstų erkių daug mažiau nei neužkrėstų, bet jei jums „pasisekė”, ir ta ta bjaurybė, kuri turi pasislėpusi burnoje ligos sukelėjų, tai paguodžia, kad jinai neturi seilių. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad vien nuo įkandimo užkratas nepersiduoda. Ligos perdavimo mechanizmas pas erkes
numatytas toks: prisisiurbia kraujo kiek telpa, ir jį prakošusi ir apsilikusi raudonuosius kraujo kūnelius, likutį jinai iššvirkščia atgal į kraują. Būtent tada ir vyksta užkrėtimas. Paskaičiuota, kad iki to momento erkė užtrunka apie 48 val. Žinoma, gali būti ir greičiau, gali atsitikti ir taip, kad užkratas persiduos greičiau, nei per perkošto kraujo grąžinimą. Todėl radus erkę reikia nedelsti – traukti kuo greičiau.
Kaip traukti? Visai neblogas budas – pasinaudoti specialiu ‘kabliuku”. Tiesa, jei dar neprisip9tusi ir giliai įsiraususi erkė – ją ištraukti gali būti sudėtinga. Yra skirtingų nuomonių, ar nutraukus įsisiurbusią galvą, nebus padaryta dar didesnė žala. Bet man atrodo, geriau atsargiai bandyti ją iškrapštyti nesutraiškant bent pilbelio, kad į kraują nepatektų tai, ką jinai „turi” , ir jei nepavyko jos ištraukti sveikos – važiuoti pas gydytoją. nemanau, kad uždelsti ir jkeliauti porą valandų su įsisiurbusia erke yra geriau, kaip patys nuspręsite.
Prieš tai buvęs įrašas