Spalio 26, 2020
Glostant, laikant ar glostant gyvūną, mūsų organizme padidėja serotonino ir dopamino kiekis, kurie įtakoja gerą savijautą, ramina smegenų chemines medžiagas. Dėl šių teigiamų cheminių pokyčių mūsų depresijos ir vienatvės jausmai gali susilpnėti, o savivertė ir laimė – padidėti. Bendravimas su naminiais gyvūnais gali padėti sumažinti kraujospūdį, sulėtinti širdies ritmą ir sumažinti streso hormono kortizolio kiekį organizme. Didelis kortizolio kiekis gali sukelti apnašų kaupimąsi jūsų širdies arterijose, nuo ko paūmėja širdies ligos. Net stebint žuvis, plaukiančias akvariume, galima raminti ir atsipalaiduoti.
Tyrimai parodė, kad augintinio turėjimas gali sumažinti depresijos simptomus, suteikti tikslo jausmą, padidinti pasitikėjimą savimi ir suteikti komfortą jų šeimininkams. Depresija ar vienišiems senjorams labai naudinga turėti augintinį, kurį prižiūrėti ir mylėti; tai priverčia juos pasijusti reikalingais, o tai skatina pasitikėjimą savimi ir savigarbą. Naminiai gyvūnai taip pat stabilizuoja dienos rutiną, nes juos reikia reguliariai prižiūrėti ir maitinti. Mūsų augintiniai laukia mūsų grįžtančių namo po ilgos ir įtemptos dienos. Šunys, visų pirma, atrodo tikrai laimingi, sulaukę savo mylimo šeimininko.
Šunų laikymas yra be galo terapinis dalykas. Šuo reikalauja kasdienių pasivaikščiojimų – reiškia, kad jų savininkai taip pat kasdien vaikšto gryname ore ir mankštinasi, todėl sumažėja rizika pasiduoti širdies ligoms. Šunų vedžiojimas taip pat sumažina žmonių izoliacijos laipsnį. Vaikščiodami su savo šunimis, mes susiduriame su daugybe galimybių užmegzti pokalbius su žmonėmis, kurių galbūt niekada nebuvome sutikę. Žmonės dažnai praeina vienas kitą gatvėje, netardami nė žodžio – tačiau turėti šunį yra natūralus pokalbio pradininkas. (Įsiterpsiu su savo replika, bet noriu patvirtinti, kad tai tikrai tikriausia teisa 🙂 aš dažnai kartoju, kad visi šunų vedžiotijai – neakivaizdiniai draugai, visada turi bent kelis sakinius pasakyti vieni kitiems ir labai lengvai pradeda komunikuoti. Žinoma, jei jų šunys – socialūs ir draugiški. Pikto šuns ir žmogus paprastai piktas).
Kai kurie šunys gali nujausti, kada jūs, jų šeimininkas – jų šeima – liūdi ar jaučiasi nelaimingi. Jie dažnai atsakys tampydami tave letena ar galva – arba paprasčiausiai sėdės šalia, taip išreikšdami palaikymą. Vaikai dažnai nori patikėti savo jausmus augintiniui, o ne suaugusiam. Teisės studentams, kurie jaudinasi ir jaudinasi prieš egzaminus, jautėsi daug geriau, apsilankius terapiniams šunims jų mokyklose, ir JAV daugelis teisininkų mokyklų dabar kviečiasi terapinius šunis, kad sumažintų studentų egzaminų spaudimą. Sertifikuotus terapijos šunis atsiveža jų šeimininkai, o studentams leidžiama paglostyti šunis ir pasėdėti su jais. Tai studentus maloniai nukreipia nuo studijų ir palengvina streso, nerimo ir įtampos lygį. Terapiniai šunys taip pat tapo vaikų bibliotekos skaitymo programų dalimi, taip pat teikia paguodą žmonėms, esantiems slaugos namuose, ligoninėse ir laidojimo namuose.
Bet kuris gyvūnas gali būti socialinės paramos šaltinis. Vien tai, kad turite kitą gyvą būtybę, su kuria galite kalbėtis, apkabinti, mylėti ir kuriai jūsų reikia, gali palengvinti streso, nerimo ir depresijos jausmus. Šunys ir katės yra puikus komforto ir draugystės šaltinis. Vis dėlto, jei esate alergiškas šunims ar katėms, arba jei nenorite ar negalite reikiamai jų prižiūrėti, jums pagelbės akvariumas. Nedideli akvariumai yra palyginti nebrangūs ir juos reikia prižiūrėti gana nedaug. Filtro garsas taip pat gali atpalaiduoti, taip pat patirtis stebint žuvis, kol jos plaukia.
Psychology Today